top of page

LED'y nie zawsze dają oszczędności

Daniel Williams

21 mar 2023

Myślisz, że dzięki oświetleniu LED obniżysz rachunki za prąd? Do czasu. Możesz nawet dostać karę

Zasilacze impulsowe, klimatyzatory, wentylatory, lodówki, świetlówki czy lampy LED. Jeśli masz w firmie tego typu urządzenia, grozi Ci naliczenie opłaty za ponadumowne zużycie energii biernej. To nie teoria — takie pisma trafiają już nie tylko do dużych firm produkcyjnych, ale także do drobnych przedsiębiorców.

Kupujesz do firmy nowoczesne urządzenia elektryczne, zasilacze awaryjne i żarówki LED (o inne rodzaje w sklepach coraz trudniej) i liczysz na to, że dzięki temu obniżysz rachunki za prąd. Niestety możesz być w błędzie.

Jakie ponadumowne zużycie energii? Jaka opłata? O tym, że istnieją przepisy, które umożliwiają spółkom dystrybucyjnym naliczanie takich kar odbiorcom instytucjonalnym i firmom, wie mało kto, bo operatorzy dotychczas sięgali po nie bardzo rzadko.

Spółki dystrybucyjne mogą naliczać kary za ponadumowne zużycie energii biernej, ale większość odbiorców nawet nie wie, że istnieją takie przepisy.

Tego typu kontrole były dotąd prowadzone głównie w dużych firmach, ale nowym licznikom energii elektrycznej zostały rozszerzone na drobnych odbiorców ze względu na rosnącą popularność urządzeń, które wykazują duży pobór energii biernej: żarówek LED, klimatyzatorów czy urządzeń typu AGD sterowanych elektronicznie.

Zaznaczyć należy, że i tak taniej jest kompensować moc bierną LED-ów, niż nadal korzystać ze znacznie bardziej energochłonnego oświetlenia żarowego, halogenowego czy świetlówek, które dodatkowo męczą wzrok.

Warto również zaznaczyć, że nie tylko oświetlenie LED może powodować pobór energii biernej. Jedynie szczegółowa analiza konkretnego przypadku może pozwolić ustalić, które urządzenia mogły najbardziej przyczynić się do ponadumownego poboru energii biernej w opisanym przez Pana przypadku — takie pomiary możesz zlecić nam.

bottom of page